„Boli sme v útrobách pekla“: Craig Foster bojuje za Hakeem al-Araibi

Videla som tváre, ktoré som poznala z Fify, ale nemohla som si spomenúť na ich mená. Všetko to bolo veľké hlasné rozmazanie. A potom som začul jeden hlas nad ostatnými. Bol to Craig. Kričal na mňa, že Austrália ma podporuje a že musím byť silný. Bol som veľmi nadšený, že ho vidím. Videl som ho, ako sa fotografuje, a povedal som mu, aby poslal svojej manželke správu, že budem silný. “Čo je to, masový vrah?

Keď sme dorazili k súdu, boli novinári a kameramani už frézuje asi. Začali rozmiestniť kamery okolo vchodu pod budovou, kde nám povedali, že vozidlá zvyčajne prepustia väzňov.

„Evan [Evan Jones, z Ázijsko-pacifickej siete pre práva utečencov], zistiť, kde rýchlo dorazí, aby sme mohli zariadiť, “povedal som. Bolo horúco v peci.Otvoril sa otvor hneď vedľa vchodu do zadržovacích buniek a my sme sa vrhli. „Rýchlo, Fran, poďme, rýchlo!“ Povedal som.

Dav okolo nás začal rýchlo pribúdať, keď utíchali minúty. Za nami sa začínala stavať posádka a ja som videl, že to prichádza, ako pracuje v televízii. “Nevadilo by ti, keby som sem dostal túto kameru, vedľa teba?” “Áno, to by sa stalo, prepáčte.” Fran, si tu. Ak sa pohnete o centimeter, odtrhnem vám hlavu. “ Nervózne sa zasmial. Toto bolo naše miesto a Bet365 Slovensko nechali ma vyniesť v putách, kým sa ktokoľvek nedostane kamkoľvek. Mali sme dokonalý výhľad dolu tunelom, kam dodávka vytiahla, videli sme celú prechádzku a do komôr po našej pravici.

Potil som sa vedrami a bol som na okraji ako nikdy predtým.Toto bola najvážnejšia a znepokojujúca okolnosť, na ktorej som bol dokonca stranou. Skutočne sa toto dieťa objavilo v putách a bosé ako scéna spred stáročí? Mediálne štáby chceli komentáre a rozhovory a my sme boli povinní dostať správu o tejto neľudskej nespravodlivosti a neustále strážiť našu pozíciu našimi životmi. „Prosím, pomôžte mi“: utečenecký futbalista Hakeem al-Araibi hovorí o svojom thajskom žalári. Prečítajte si viac

Prišli správy, že autobus je blízko. Napätie sa zvýšilo, stráže zacvakli do pozornosti, kamery boli zapnuté a krky natiahnuté. Ľudia, ktorí sa tlačili dopredu zozadu, sme si stáli za svojím. Zadržaní po jednom zišli a podali okolo nás do budovy. “Kde je, vidíš ho, Fran?” Tam je! “ Fran začal nakrúcať.Udrel som naživo na Twitteri a modlil som sa, aby to fungovalo, keď sa rozpútalo peklo.

Rovnako ako ostatní, aj Hakeem bol oblečený do väzenskej svetloružovej košele a gaštanových šortiek, ktoré mu padali na kolená. Jeho členky a putá na nich boli pre všetkých úplne odkryté, nohy holé na betónovej podlahe. Pamätám si, ako som premýšľal, aký omámený a zraniteľný bol, na rozdiel od závažnosti úradníkov, ktorí ho obkľúčili v stlačených vojenských uniformách a vyleštených topánkach. Všetci ostatní väzni kráčali sami, ale obklopili Hakeema piatimi strážcami. Čo je to, masový vrah? Bolo to barbarské!

Keď kráčal smerom k miestu, kde sme stáli, cítil som, ako mi pumpuje srdce a všade prepukli emócie. Snažil som sa celú vec zachytiť naživo, ale netušil som, či je zapnutá, alebo či ju držím dostatočne stabilne.Ľudia na seba kričali a snažili sa ho prinútiť, aby sa obrátil na svoje fotoaparáty, a Hakeem na nich kričal, keď kráčal.

Keď bol len pár metrov od neho, začal som na neho kričať najhlasnejšie, ako som vedel , „Tvoja žena posiela svoju lásku, Hakeem! Austrália je s vami. Zostaňte silní, Hakeem, sme s vami! “ Prešiel okolo k kovovej bráne a ja som len kričal, prekonaný hrôzou zo všetkého. “Celá Austrália je s tebou!” Buď silný, kamarát! “ Nikdy v živote som nebol taký emotívny. Bolo to dieťa, ktoré bolo nevinné, bolo vo väzení viac ako 70 dní a päť strážcov ho viedlo v putách, bez obuvi. Čo to bolo za kurva storočie?

Keď boli vnútri, stráže zamkli bránu a nastal absolútny chaos. Išli z dohľadu a nevedeli sme, kam ho vzali.Evana nebolo nikde vidieť a nevedeli sme, či by sme sa mohli dostať do súdnej siene alebo aký by mohol byť postup, aby sme sa vôbec pokúsili. Stráže, médiá všade. Moja myseľ prechádzala možnosťami. Čo sa malo získať nadmerným počtom stráží okolo neho? Pokúšali ste sa preukázať autoritu Thajska a dajte nám vedieť, že to majú na starosti oni? Aké rozhodnutia už prijali? Znamenalo to, že ho chystali nasadnúť do lietadla do Bahrajnu? Alebo Austrália? Našiel som Evana, ktorý bol zjavne v šoku. Bol to ten, kto Hakeema už najviac navštevoval, okrem jeho právnika Nata a surové emócie z videnia takého Hakeema boli zrejmé na jeho tvári.

Hnali sme sa do hlavy davu a sadol si blízko pred dvor, ktorý bol čoskoro zbalený na krokve.Napätie bolo citeľné a nervózne sme sa posunuli na sedadlách. Pozrel som sa, či niekto nemá telefóny. Niektorí to urobili, tak som urobil fotografiu a zdieľal ju s tým, že som chcel, aby boli ľudia po celom svete tam s nami, aby boli svedkami tohto krutého porušovania ľudských práv. Nemohol som sa zbaviť pocitu, že to bola nejaká šou, ale k čomu?

Medzitým sa video, ktoré sme natáčali naživo na sociálnych sieťach, stalo virálnym. V priebehu niekoľkých hodín bol zobrazený viac ako 100 000-krát. Svet bol ohromený. Do 24 hodín hashtag #SaveHakeem vyskočil na viac ako 500 000 tweetov. Bol to okamih, keď sa Hakeemov prípad stal skutočným pre ľudí všade na celom svete. Mnohí tvrdili, že sa rozplakali, keď videli, ako sa mladík takto vláčil pred súd. Nikto nemohol ignorovať, čo sa stalo. Musel to mať vplyv, myslel som si, že to zmení veci.Krátko nato sa prokurátor postavil a formálne sa postavil proti kaucii na základe toho, že Hakeem bol usvedčený utečenec a vysoké riziko letu.

Neustále som bol informovaný o Philovi a Evanovi. Čo sa deje? Čo hovoria? Oznámili, že sudca určil, že Hakeem bude vzatý do vyšetrovacej väzby v Klong Prem na ďalších 60 dní, teda do 22. apríla. Uľavilo sa mi viac ako inému. Vyhliadka, že ho pošlú do Bahrajnu, bola oveľa, oveľa horšia. Prinajmenšom sme získali ďalšie okno, v ktorom sa môžeme pokúsiť úplne zastaviť konanie vo veci.

Hakeem bol vyvedený. Zastal a otočil sa späť k nám. “Prosím, povedz mojej žene, že ju milujem, prosím, povedz jej, aby za mňa bojovala,” povedal. Stiahol sa mi hrudník. “Budeme, kámo, nebudeme sa báť, budeme silní,” povedal som.Krátko prikývol, otočil sa a vyviedli ho stráže.