Tykač: Bayern, Real a Barcelona sú úplne odlišné. Cieľom je priblížiť sa k nim

Vyhrotené derby so Spartou už nebude sledovať ako fanúšik, ale prvýkrát ako plnohodnotný účastník. Ako majiteľ Slavie. Pavel Tykač má pred stretmi s hlavným rivalom jasné želanie. “Ak vyhráme väčšinu derby, budem spokojný,” hovorí Tykač v najnovšom vydaní slovanistického časopisu Halftime.

V utorok prišiel Tykač na otvorený tréning zablahoželať trénerovi Jindřichovi Trpišovskému k narodeninám a možno aj svojou prítomnosťou nakopnúť mužstvo pred štvrťfinále domáceho pohára. V stredu zaujme svoje miesto v lóži na štadióne v Edene a s otvorenou mysľou bude sledovať derby so Spartou.

“Chápem názor ľudí, ktorí to vnímajú silne emotívne, takmer ako vojnu. Rozumiem im. Ale mám šesťdesiat, nie dvadsaťpäť rokov, nezbláznim sa. Budem sa hnevať, ak to nevyjde? Určite, ale viem, že nie vždy sa dá vyhrať,” hovorí Tykač.

K najväčšiemu zápasu a najtvrdšej rivalite v Česku pristupuje s pokorou a rešpektom k súperovi. “Keby Sparta neexistovala, bola by to nuda,” hovorí štvrtý najbohatší Čech.

Áno, bude to aj derby miliardárov, keďže Spartu vlastní podľa rebríčka časopisu Forbes ešte bohatší Daniel Křetínský. “Nepreceňoval by som to, že sme s Danom Křetínským v špeciálnom konflikte. Podnikáme už desiatky rokov. Ja si ho pamätám ako mladého právnika dva roky po skončení právnickej fakulty a on si ma pamätá ako tridsaťdvaročného chlapca. Poznáme sa naozaj dlho a na našom vzťahu sa nič dramaticky nezmení. Nebude to zábava? Bude a ja sa na to všetko teším,” spomína Tykač.

Má svoje sny a želania. Ako jasný cieľ si stanovil päť titulov do desiatich rokov. “Chcel by som ich ešte šesť. Ale zase som realista. Ekonomická sila Sparty bola dlho úplne iná a teraz je rovnaká ako naša. Nebude to len o schopnostiach,” hovorí päťdesiatdeväťročný podnikateľ.

“Už to nebude o tom, že naši hráči, tréneri, manažéri sú lepší ako ich, alebo naopak. Čakajú nás úžasné súboje a nie je nič lepšie ako tá rivalita medzi nami a fakt, že váš hlavný súper to robí tiež dobre. Oboch nás to v konečnom dôsledku posúva,” hovorí Tykač.

Slavia aj Sparta sú v najlepšej forme, majú silné zázemie a zbierajú úspechy v Európe. “Jedného dňa by som chcel, aby na pražské derby chodili ľudia z celého sveta ako na El Clásico (Real Madrid – Barcelona – pozn. autora). Aby sme vytvorili fenomén,” hovorí Tykač.

Zdá sa vám to ako pohľad snílka? Možno. Ale české derby má tiež čo ponúknuť. Ak sa teda nezmení na príšernú bitku ako na jeseň. Ale teraz sú to dvaja po sebe idúci osemfinalisti Európskej ligy. Tykač by rád zažiaril aj na medzinárodnej scéne.

“Vnímam Slaviu v európskom kontexte a ako realista si myslím, že pri zhode okolností môžeme raz uspieť a urobiť veľký výsledok v zahraničí. Samozrejme, dlhodobo sa nedá konkurovať Bayernu, Realu či Barcelone, pretože aj z ekonomického hľadiska sú Madrid či Mníchov jednoducho objektívne inde. Cieľom je priblížiť sa k nim,” hovorí majiteľ Sešívaných. Vidí predpoklad, že v Európe budú dva alebo tri konkurencieschopné kluby. Súčasný stav je taký, že Plzeň je v ôsmom predkole Konferenčnej ligy.

So svojou novou úlohou sa už zmieril. Je zvyknutý, že Slavia priťahuje oveľa viac pozornosti a záujmu ako akýkoľvek biznis. “Po tom, čo sa roznieslo, že mám záujem o Slaviu, sa svet zmenil. Nechcem si ani predstaviť, aké to je pre takých ako Taylor Swift. Musí to byť šialené. Zámerne trochu preháňam, ale teraz to skutočne prežívam. Taxikári, čašníci v reštauráciách, ľudia na ulici. Všetci sa na mňa pozerajú, zastavujú ma a cítia potrebu hovoriť o futbale. Niekedy zase len prejdú okolo, usmejú sa a dajú palec hore,” vysvetľuje.

Plne dôveruje personálu ľudí, ktorí sú v klube. Za jeho chod bude naďalej zodpovedný predovšetkým predseda predstavenstva Jaroslav Tvrdík. “Vyberiete si jedného lídra, v Slavii Jaroslava, a vytvoríte mu podmienky, aby on a jeho tím mohli robiť to najlepšie. Navyše, futbal nie je v prvom rade biznis. Na Slaviu sa nepozerám z hľadiska návratnosti peňazí,” hovorí Tykač.

Do taktiky tímu trénera Trpišovského zasahovať nemieni, ani radiť pri skladaní zostavy. “Som prekvapený, koľko ľudí má jasnú predstavu o tom, aká by mala byť naša stopérska dvojica. Napríklad náš záhradník. Úprimne si neviem predstaviť, že by som zdvihol telefón a začal Jindřichovi Trpišovskému diktovať zostavu alebo taktiku. Možno sa ho niekedy z obdivu k jeho remeslu opýtam, prečo a ako robí určité veci, ale tam sa moje trénerské ambície začínajú a končia,” hovorí Tykač.

Je na Trpišovskom a spol., aby svoje sny a plány naplnili.