Medzi futbalom má a nemá

17. augusta došlo k ďalšej morálnej panike, keď video asistent rozhodcu (VAR) vylúčil neskorého víťaza jedného z najbohatších klubov sveta. Toto bol druhý týždeň po sebe, čo Manchester City zaujal spor VAR. Jeden kritik vykríkol, že vysušená technológia zabíja futbal. „V celej Európe to vyvolalo kritiku,“ preplakali webové stránky. “Niečo v duši hry,” písal veľký pisár a škrípal zubami, “je stratené.” Bývalý tréner QPR Ian Holloway, trochu predvídateľne, obviňoval EÚ.

Národ zívol.Takéto prvé svetové problémy v skutočnosti nepredstavujú hrozbu pre duchovný blahobyt hry, ako by si mysleli nikdy nevedomky nenáročné platformy našich bezduchých sociálnych médií.

Najnovšie sa však trápia – o malé, nemoderné futbalové ihrisko nižšej ligy, ktoré je vzdialené 23 kilometrov od ohromujúceho štadióna City, a nie oveľa ďalej od Old Traffordu, domovského tretieho najbohatšieho klubu na svete, Manchester United, je úplne iná vec. Minulý týždeň bol pre priaznivcov Bury FC pekelný. Na ich skromnom štadióne Gigg Lane niesla rakva legendu „RIP Bury“. Bývalá riaditeľka klubu sa pripútala k odtokovej rúre.Trpezliví fanúšikovia 134-ročného klubu si vytrhli permanentky pred bránami.

V sobotu dala anglická futbalová liga klubu odklad, až kým sa nestal v utorok o 17.00 h po tom, čo Steve Dale – ktorý kúpil klub za 1 libru minulý rok v decembri – dohodol predaj. Verní členovia klubu však vedia, že existenčná hrozba zostáva. Skutočnosť, že jeden z najstarších tímov v krajine je na pokraji vymazania z futbalovej mapy, je podobenstvom pre našu dobu. Ak chcú hráči doomeru symbol zostupu kedysi krásnej hry do škaredosti, mali by sa vydať na polhodinovú cestu metrom z Manchestru do Bury.

Táto cesta je pripomienkou priepasti, ktorá nastala medzi futbal má a nemá. V sezóne 1997-98 bol malý Bury v rovnakej divízii ako Manchester City a skvele ich porazil.Od roku 2008 financuje City šejk Mansour z Abú Zabí vo výške 1,3 miliárd libier a sú obľúbenými hráčmi, ktorí trikrát po sebe vyhrajú najlukratívnejšiu ligu na svete.

Je to 12-bodový Buryho odpočet za platobnú neschopnosť, pozastavenie všetkých ich otváracích zápasov a vylúčenie z pohárovej súťaže – a nie praky a šípy sporných rozhodnutí o ofsajde, hádzanej alebo penaltách v chamtivej Premier League – čo odhaľuje morálne vákuum v jadre modernej hry . Dale má skúsenosti s predajom aktív: 43 z 51 spoločností, s ktorými bol prepojený, bolo zlikvidovaných.

Fanúšikovia Bury vedia, že nie sú jediní v zúfalej situácii.Blackpool, Coventry City, Port Vale, Oldham, Macclesfield Town a Bolton Wanderers strávili nejaký čas podporou života, čo je súčasť hovoru anglického futbalového strateného postindustriálneho srdca. Bolton dokonca zriadil potravinovú banku pre neplatených zamestnancov. Na druhej strane Manchester United má viac obchodných partnerov ako hráčov Bury.

Pozastavenie exekúcie Buryho nemení trend bohatnúť bohatých, zatiaľ čo chudobní sa stávajú viac dlhovými. Kluby Premier League minuli pred aktuálnou sezónou celkovo 1,3 miliardy GBP, z toho polovica z nich porazila svoje prestupové rekordy. Naopak, štvrtina klubov EFL za posledné desaťročie čelila zániku.

Futbal je pokazený. Kričí po platovom limite; Bury nebol schopný zaplatiť statné mzdy, ktoré dlžili hráčom, ktorí im vybojovali postup do prvej ligy.Mal by sa ustanoviť nezávislý orgán, ktorý by vykonával vlastný test spôsobilosti a správnych osôb; EFL neuveriteľne umožnilo Daleovi prevziať Buryho bez predloženia dôkazov o finančných prostriedkoch.

Čestná komisia v klube si pamätá priaznivcov, „ktorých príspevok ich odlišuje, či už za lojalitu, obetavosť alebo snahu“. Nejde o vlastnosti, ktoré sa bežne spájajú s oportunistickými vlastníkmi. Dale má za sebou históriu predaja aktív a bol riaditeľom viac ako 40 spoločností.

V odhalenom rozhovore 23. augusta podnikateľ z Cheshire uviedol, že „o tom ani nevedel“ bol futbalový tím s názvom Bury “, keď klub kupoval. Potom sa priznal, že nie je futbalovým fanúšikom. Jeden má podozrenie, že však mohol počuť o Buryho hlučných susedoch.